Ryanair elérte a 200 millió utast 12 hónap alatt

Múlt héten egy spanyol belföldi Rvanair járaton a Kanári szigetekről Madridba utazott a címképen látható 84 éves hölgy, Maria Cornelia Vos. Ő volt a légitársaság 200 milliomodik utasa 12 hónap alatt. Szabadjegyet kapott a következő 12 hónapra, egy évre.

Megkaptam a Ryanair szokásos havi jelentését is, ahol az előző évhez viszonyítva az utasszám átlépte a 200 milliót. Igy a Ryanair lett az első európai légitársasági csoport, amely ezt az álomhatárt átlépte. Ehhez képest elég szolidan ünnepelték, nekem hiányzott az idős hölgy mellől Michel O’Leary a légitársaság vezére.

O’Leary a nyolcvanas években Tony Ryanairnak mint magánembernek volt az adótanácsadója. Tony Ryanair pedig egy olyan ici-pici ír légitársaság alapító tulajdonosa, amely London Dublin utvonalon megtörte a Aer Lingus nemzeti légitársaság útvonal monopóliumát. Tony Ryan az adósság menedzselésére a légitársaság pénzügyi igazgatójának kérte fel Michael-t, aki nagy fantáziát látott a repülésben. Az első fapados-diszkont légitársaságot, a Southwest low-cost Airlines-t tanulmányozta Amerikában.

O’Leary a diszkont modellt nemcsak elsőként alkalmazta Európában, hanem újra alkotta, 1994-től már vezérigazgatóként. Azóta megállíthatatlan, már a covid előtt beszélt az akkor még hihetetlennek tűnő évi 200 millió utasról. Ehhez a Ryanair organikus fejlődése önmagában kevés lett volna, ezért légitársaságokat vett – Malta Air és Lauda – illetve alapított, ez a Buzz Lengyelországban. Ő a legrégibb aktív légitársasági vezető szerintem a világon. 2028-ig tart a jelenlegi mandátuma, akkor lesz 40 éve, hogy belépett az iparba.

A könyvelői habitusa mellett, hogy minden fillért megfog, sokak szerint bohóckodó viselkedése is állandóan a média érdeklődésének középpontjában tartja. Több mint 10 éve veszek részt a sajtótájékoztatóin, így a 200 milliós utasszám rekord tiszteletére egy képtárat állítottam össze.

Nagyítva élvezhetőbb a galéria.
A Malév megszűnésekor két hét alatt állította vissza a Ryanair budapesti bázisát. A nyitójárat légi kisasszonyait télen fürdőruhában és O’Leary álarcban küldte be a szalag át- és a torta felvágására. Reklámozott riksával, kezdetekben hidroplánnal, meg szokatlan grimaszokkal, táblákkal. Tökfejnek nevezett egy magyar minisztert, akit bár nem személyesen, de megdicsért a légitársasági extraprofitadó kivezetéséért. Tettem be képeket a légitársasági csoport négy tagjáról, még a rossz emlékű fapados váró, a karám is feltűnik a képtárban. A végén pedig Aranka és én szerénykedünk.

A légitársasági repülés legnagyobb alakja, Juan Trippe több mint negyven éven át a Pan American élén a légi utazásban mértékadó fejlesztéseket tett. A 200 milliós rekord fényében hasonló mondható el a Ryanair vezéréről is.

The post Ryanair elérte a 200 millió utast 12 hónap alatt appeared first on Repülni Jó.